Zamgławianie termiczne

Preparaty podawane przy pomocy oprysku (tzw. gruba kropla) są podawane punktowo i mają tę zaletę, że duża część cieczy roboczej dociera w miejsca najbardziej zagrożone. Ta „duża” ilość cieczy roboczej oznacza równocześnie „dużą” ilość wody, którą trzeba zużyć przy jednoczesnym braku możliwości eliminacji zarodników unoszących się w powietrzu i utrudnionym zwalczaniu insektów.

Najczęściej nie ma też możliwości dotarcia lancą w najbardziej odległe zakamarki pomieszczenia, czyli tam gdzie mogą przetrwać organizmy pasożytnicze.

Ten problem znika przy zastosowaniu zamgławiaczy w szczególności zamgławiaczy termicznych, w których ciecz robocza odparowuje pod wpływem wysokiej temperatury, a następnie skrapla się przy kontakcie z chłodniejszą atmosferą pomieszczenia. Powstała mgła o średnicy kropli już od 0,5 mikrona utrzymuje się w powietrzu znacznie dłużej aniżeli mgła zimna, co umożliwia dłuższy kontakt preparatu bójczego ze zwalczanym organizmem. Oznacza to możliwość znacznej redukcji ilości podawanej cieczy roboczej w porównaniu z tradycyjnym opryskiem, skrócenie czasu zabiegu i tym samym oszczędność czasu, pieniędzy i zdrowia.